About Simple

BÜYÜK FİKİRLER. AKILLI ÇÖZÜMLER. KUSURSUZ MÜŞTERİ DENEYİMİ

Mayen, 2004 yılında müşterilerine inovatif ve akıllı çözümler sunmak hedefi ile kurulmuştur. Mayen sektördeki lider CRM şirketi olarak, hedefini müşteri memnuniyetini üst düzeyde sağlamak ve kusursuz müşteri coşkusu yaratmak olarak belirlemiştir ve bunu için çeşitli yenilikçi çözümler sunmaktadır.
Bunların yanında 2020 yılında Alibaba.com iş ortaklığı ile B2B Trade Online’ı yaratmış ve yıllar içinde edindiği ICT(Information and Commnunication Technology) alanındaki eşsiz imkânlarını birleştirerek Türk ihracatçısına dünyaya açılmasında yardımcı olmaktadır.

Altın Stevie®

Yılın Şirketi – Müşteri Hizmetleri Büyük Ölçekli

Gümüş Stevie®

Yılın En Yenilikçi Şirketi – 2,500’den Fazla Çalışan

Altın Stevie®

Yılın En İyi Yeni Ürünü / Hizmet – Müşteri Hizmetleri

Altın Stevie®

Yılın İnovasyonu – Müşteri Hizmetleri Sektörü

Gümüş Stevie®

Kurumsal Öğrenme / İş Gücü Geliştirme Çözümü

Altın Stevie®

İş Teknolojisi Çözümü – Diğer

Türkiye Call Center Ödülleri

En Övgüye Değer Çağrı Merkezi +500 Seat

Türkiye Call Center Ödülleri

En İyi Homeagent Uygulaması

Türkiye Call Center Ödülleri

En İyi Uzaktan Çalışan Deneyimi

MAYEN İLE BİRLİKTE

BÜYÜK FİKİRLER. AKILLI ÇÖZÜMLER. KUSURSUZ MÜŞTERİ DENEYİMİ

Mayen, müşteri hizmetleri, müşteri deneyimi ve iş içgörüleri, robotik süreç otomasyonu, dijital eğitim ve gelişim sistemleri, sosyal medya takip sistemi, insan analitiği, müşteri yolculuğu haritası, müşterinin sesi, insan analitiği hizmetleri, bordro hizmetleri, muhasebe ve test hizmetleri gibi alanlarda dış kaynak kullanımı hizmetleri sunmaktadır. Hizmet verdiğimiz sektörler arasında perakende, e-ticaret, bankacılık ve finans, telekomünikasyon, havayolu ve seyahat, yüksek teknoloji ve bilişim teknolojileri, medya, eğlence, enerji ve kamu hizmeti sektörleri yer almaktadır.

DUYURU

2573 sayılı pazara girişte dijital faaliyetlerin desteklenmesi hakkında karar cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiştir. Bu karar ile ihracatçı firmalarımız, Alibaba.com'a ödeyecekleri üyelik bedellerinin %60'ına bağlı bulundukları ihracatçı birlikleri aracılığıyla geri alabileceklerdir.  
HEMEN BAŞVUR
 
Holler Box